W ostatnim czasie pisałem głównie o zmianach w ustawie o transporcie kolejowym, które wynikają z wdrożenia dyrektywy 2012/34/UE w sprawie utworzenia jednolitego obszaru kolejowego. Pod dwoma wpisami rozwinęła się całkiem interesująca dyskusja, zwłaszcza na temat pozycji ustrojowej Prezesa UTK.
Zmiany, które wynikają z wdrożenia dyrektywy można uznać za istotne, a niektóre z nich nawet za rewolucyjne. W każdym razie projekt nie spotkał się z przychylnym przyjęciem na rynku. Właściwie każdy zainteresowany podmiot zgłosił do niego uwagi. Pytanie jak zostaną one potraktowane przez autorów nowelizacji? Jedno jest pewne, prawo europejskie musi zostać wdrożone i musi to zostać zrobione zgodnie z dyrektywą. W przeciwnym razie Polska narazi się na kolejne postępowanie przed TSUE.