W jednym z ostatnich artykułów na blogu oraz w Kurierze Kolejowym poruszałem sprawy związane z wdrożeniem ERTMS w Unii Europejskiej po wejściu w życie IV Pakietu Kolejowego oraz roli Agencji Kolejowej Unii Europejskiej w tym procesie. Podobnie, w kwestii nowych pojazdów kolejowych zwiększa się rola tego ostatniego organu. Warto przyjrzeć się procedurze wprowadzania nowych pojazdów na rynek.
TSI PRM
Prawa pasażerów niepełnosprawnych na kolei – rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym
Jakiś czas temu na blogu poruszyłem temat praw pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej zdolności poruszania się. Sprawa dotyczyła wówczas kary 650 zł, jaka została nałożona na podróżnego za brak biletu na przejazd Pendolino. Od samego początku kursowania pociągów Pendolino PKP IC powtarzało, że brak biletu na pokładzie wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty dodatkowej w wysokości 650 zł. Z tego co kojarzę, jakiś czas potem, przewoźnik obniżył dość kontrowersyjną opłatę dodatkową do wysokości 130 zł. Zasadność nałożenia takiej opłaty na osobę niepełnosprawną, bez względu na rodzaj niepełnosprawności to zupełnie inny temat. Tym razem zostanie poruszony temat przewoźników miejskich, podmiejskich i regionalnych.