1

9 grudnia 2017 – warto wpisać do kalendarza

Właśnie przygotowuję materiały na środowe szkolenie dotyczące funkcjonowania bocznic kolejowych po zmianach w ustawie. Naszła mnie taka myśl, aby przy okazji wspomnieć dosłownie w 3 słowach o ważnej dacie. 9 grudnia 2017 r.

Pozwolę sobie tylko zacytować przepisy. Mam nadzieję, że nikomu data nie wyleci z głowy.

Zarządcy infrastruktury sporządzą pierwsze statuty sieci kolejowej nie później niż do dnia 9 grudnia 2017 r.

 

Zarządca bocznicy kolejowej, na której dopuszczony jest ruch pociągów, może:
1) prowadzić na niej ruch pociągów do dnia 9 grudnia 2017 r.;
2) w terminie do dnia 9 grudnia 2017 r. zmienić status bocznicy kolejowej na linię kolejową bez konieczności zmiany autoryzacji bezpieczeństwa lub świadectwa bezpieczeństwa.

 

 

Operatorzy obiektów infrastruktury usługowej sporządzą statut obiektu oraz regulamin dostępu do obiektu nie później niż do dnia 9 grudnia 2017 r.

 

 

Operatorzy obiektów infrastruktury usługowej przekażą Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego dane rejestrowe ujęte w rejestrze obiektów infrastruktury usługowej nie później niż do dnia 9 grudnia 2017 r.

 

 

Do zobaczenia na szkoleniu! 🙂

Jakub Tomczak

Jestem prawnikiem, miłośnikiem kolei, fotografii analogowej oraz hobbystycznym blogerem. Na tym blogu piszę o sprawach ważnych dla kolei w Polsce i Unii Europejskiej.

One Comment

 1. Art. 7. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:
  1) grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym, która:
  a) jest udostępniana przewoźnikom kolejowym lub
  b) jest wykorzystywana do przewozu osób, lub
  c) tworzy linie kolejowe o szerokości torów większej niż 1435 mm;

  Jak należy rozumieć „jest udostępniana”?Czy w sensie ze podlega udostepnianiu, wiec albo jest udostepniania danym podmiotom albo moze byc udostepniania, ale w danej chwili nie jest bo nie ma chetnych. Czy tez moze rozumiec jako rzeczywiste udostepnianie w danym czasie. A co jesli bocznica jest udostepniania przez 4 miesiace w roku a potem nie bo nie chetnych? wowczas podlega zwolnieniu czy nie?

Jestem ciekaw co sądzisz o tym temacie. Podziel się komentarzem.